Systemy alarmowe są coraz powszechniej stosowane, a wraz z rozwojem technologii urządzenia SSWiN stały się bardziej efektywne i wydajne, co przekłada się oczywiście na nasze bezpieczeństwo. Jak zatem powinniśmy zaplanować nasz system alarmowy, aby wykorzystać jego możliwości i ograniczyć występowanie fałszywych alarmów? W tym artykule przygotowaliśmy dla państwa kilka trafnych podpowiedzi.

Urządzenia systemu alarmowego

System alarmowy składa się przede wszystkim z centrali alarmowej, czujników, manipulatora oraz sygnalizatorów. Urządzenia pracujące w ramach naszego systemu powinny być w pierwszej kolejności dostosowane do wielkości budynku, domu lub mieszkania oraz do naszych preferencji. Dobierając sprzęt musimy uwzględnić warunki w jakich będą pracowały nasze urządzenia, a mianowicie:

  • Środowisko i warunki atmosferyczne (klasy środowiskowe)
  • Obecność zwierząt domowych, przede wszystkim kotów i psów
  • Stopień nasłonecznienia pomieszczeń, jest to ważny czynnik determinujący efektywną pracę czujników PIR
  • Integrację z innymi systemami zabezpieczeń
  • Sposób komunikacji, powiadamiania oraz możliwości programowania systemu
  • Wykorzystanie systemów bezprzewodowych lub przewodowych; zaplanowanie ułożenia niezbędnych przewodów oraz dobór kabli

Urządzenia do systemu alarmowego w domu

Prawidłowe funkcjonowanie naszego systemu alarmowego jest w dużym stopniu uzależnione od jego właściwego zaplanowania i rozmieszczenia urządzeń w odpowiednim miejscu. Nie powinno się montować czujników ruchu w bliskości do wywietrzników powietrza, w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach, ponieważ taka instalacja bezpośrednio zaburzy pracę urządzeń. Centrala alarmowa jest najważniejszym elementem całego systemu, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby została zamontowana w pomieszczeniu o utrudnionym dostępie dla osób trzecich. W przypadku prawidłowego rozmieszenia wszystkich urządzeń wraz z okablowaniem powinniśmy zawsze skorzystać z usług fachowców, którzy oprócz doboru właściwego sprzętu zadbają o kompleksową instalację systemu.

Zasięg czujki ruchu PIR

Nie zapominajmy również o możliwościach rozbudowy naszego systemu alarmowego. W dzisiejszych czasach w łatwy sposób możemy poszerzyć zakres rejestracji zdarzeń dobudowując do centrali alarmowej odpowiednie ekspandery i moduły rozszerzające. Jeżeli odpowiednio wcześnie pomyślimy o przyszłej rozbudowie systemu, zaoszczędzimy czas i pieniądze, które będziemy musieli spożytkować na jego modernizację.

Czujka ruchu z funkcją PET ignorującą zwierzęta domowe

Mobilność i wygoda zarządzania

Często pojawiającym się pytaniem dotyczącym systemu alarmowego jest jego zarządzanie, które niekiedy wiąże się z uciążliwym uzbrajaniem i rozbrajaniem systemu, poprzez wpisywanie kodu na manipulatorze. Zapewne każdemu użytkownikowi systemu alarmowego zdarzyło się kiedyś wyjść z domu lub biura zapominając o uzbrojeniu systemu, zapomnieć kodu lub w przypadkowy sposób wywołać alarm. Jeżeli zastanawiamy się nad możliwością swobodnego oraz mobilnego zarządzania naszym systemem alarmowym, powinniśmy zdecydować się na rozwiązanie inteligentne. Takie zastosowanie pozwoli nam na mobilne kontrolowanie naszego systemu poprzez aplikacje na smartfon lub tablet. W razie wystąpienia jakiegoś zagrożenia otrzymamy odpowiednią wiadomość sms lub mail z opisem sytuacji. Inteligentny system alarmowy wpłynie na jeszcze efektywniejszą pracę urządzeń, a jego zarządzanie stanie się łatwiejsze i wygodniejsze.

Sterowanie systemem z poziomu telefonu komórkowego